De 29ste maart is het... gnocchi-dag
25 maart 2026
Terug op onze seizoenskaart: gnocchi, ditmaal geserveerd met een pesto van cavolo nero en krokante oesterzwam (€ 12,50). Aanbevolen voor de lunch of als voorgerecht bij het diner. Mocht je het gerecht op de 29-ste van deze maand bestellen, dan vier je Ñoquis del 29 tegelijk met de Brazilianen, Urugayanen en Argentijnen.
Elke maand en altijd op dezelfde kalenderdag staat in die landen ’s avonds traditioneel een bord gnocchi op tafel. Het gebruik werd ooit ingevoerd door Italiaanse immigranten, die op die goedkope maaltijd konden terugvallen als het huishoudgeld op was en er nog één dag restte voor ze, op de 30-ste, hun salaris weer kregen uitbetaald. In de hoop op wat extra financieel geluk legden ze onder de schotel gnocchi dan symbolisch ook nog een muntje.
Knokkels
De benaming gnocchi komt waarschijnlijk van het Italiaanse woord gnocca (knokkels) of van het Lombardische woord knohha (knoop of walnoot). In Villa Augustus, en tegenwoordig ook vrijwel overal elders, worden de knokkeltjes van aardappel bereid. Maar lang voordat die in de zestiende eeuw vanuit Amerika in Europa terechtkwam, bestonden er al gnocchiversies van onder andere griesmeel, oud brood, bloem en water, en ricotta.
Uiteraard heeft elke trotse Italiaanse regio dan ook nu nog haar eigen varianten. In het boek Proeven van Italië | Alles wat je wilt weten over de Italiaanse keuken (Lannoo, € 59,99; verkrijgbaar in onze markt) zijn er enkele met elk hun eigen bijkomende ingrediënten uitgelicht, zoals de sbatui uit de Veneto, de di seirass uit Piëmont, de del prete uit Friuli, de capunsei uit Lombardije en de pisarei uit Emilia-Romagna.
Priesterwurgers
Niet alle gnocchi hebben de vorm van bonbonnetjes. Strozzapreti zijn langwerpig en danken hun naam (‘priesterwurgers’) aan het feit dat ze op de boord van een priestergewaad lijken. Een ander herkomstverhaal wil dat menig Italiaanse pastoor of kapelaan zó verzot op strozzapreti was dat hij zich erin verslikte en aldus aan zijn einde kwam.
Handgemaakte gnocchi zijn voorzien van ribbeltjes, die met een vork of met behulp van een plankje, een rigagnocchi, worden aangebracht. Aan zo’n wasbordje hecht de saus van bijvoorbeeld boter, kaas, room, tomaten of pesto zich beter. Onze eigen seizoensgnocchi wordt tot en met de eerste week van april opgediend met laatstgenoemde smaakmaker, bereid van palmkool uit eigen moestuin.
De Fatalone-wijngaarden in Apulië. Foto: Bron
Wijntip
De Fatalone ‘Gioia del Colle’ van Petrera Pasquale Di Orfino Rosa in Apulië, de regio die zowel de hiel als de hak van de Italiaanse laars vormt. Deze rode wijn wordt gemaakt van de primitivo, een druif die los van zijn misschien zijn wat neerbuigend klinkende benaming verder alles mee heeft zolang je tenminste van de nodige alcohol en veel zondoorstoofde rijpheid in je glas houdt.
Onze leverancier Bron in Rotterdam heeft de Fatalone al jarenlang in zijn assortiment en prijst zich er terecht nog steeds heel gelukkig mee. Tom Broekhuizen van Bron schrijft de kwaliteit van de Fatalone onder meer toe aan de uitstekende grond van de Spinomarinoheuvel waar de primitivo opgroeit. De bodem op 365 boven zeeniveau zit vol klei, lijmsteen en is rijk aan mineralen. In het glas proef je rozijnen, rijpe kersen en rozemarijn.
Categorieën: Keuken / Inspiratie